Techniki oddechowe i relaksacyjne podczas porodu naturalnego

×

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Optional parameter $input declared before required parameter $form_state is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /home/kamac/ftp/drupal_femiplace/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Optional parameter $base_table declared before required parameter $options is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 3542 z /home/kamac/ftp/drupal_femiplace/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Optional parameter $base_field declared before required parameter $options is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 3542 z /home/kamac/ftp/drupal_femiplace/includes/bootstrap.inc).

 

Poród naturalny to trudne, ale też bardzo ważne wydarzenie w życiu kobiety, do którego warto się odpowiednio przygotować. Jeszcze przed narodzinami potomka kobieta powinna wiedzieć, jak prawidłowo oddychać, gdy na świat będzie przychodziło jej dziecko. W czasie porodu kobieta powinna oddychać nieco inaczej niż normalnie. Dzięki poznaniu odpowiednich technik może znacząco poprawić swój komfort oraz złagodzić ból związany ze skurczami. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie technik oddychania w czasie porodu są zajęcia w szkole rodzenia. Warto wiedzieć, że im wcześniej kobieta nauczy się prawidłowego dotleniania organizmu w czasie porodu, tym wydarzenie to będzie dla niej łatwiejsze.

Prawidłowe oddychanie w czasie porodu

Zgodnie z zaleceniami specjalistów w czasie porodu kobiety powinny oddychać przeponowo. Na czym polega ta technika? Powietrze powinno być wciągane uruchamiając dolna czesc klatki piersiowej (dolne żebra). W czasie głębokiego i pełnego wdechu komórki będą znacznie lepiej dotlenione.

Większość kobiet oddycha torem piersiowym, co charakteryzuje się tym, że w czasie wdechu unosi się tylko górna część klatka piersiowej. W oddychaniu przeponowym zaś dolne żebra i górna część brzucha. 

Nauka najlepszej techniki oddychania przy porodzie

Kobiety uczone są prawidłowego oddychania w czasie porodu, uczone są w szkole rodzenia lub u trenera medycznego - wówczas przyjmują pozycję leżącą, na plecach z rękoma ułożonymi na brzuchu. Położne zalecają wówczas relaks i wzięcie spokojnego, miarowego wdechu nosem. W czasie oddychania brzuch i żebra powinien unosić się ku górze - jeżeli tak się nie dzieje, oznacza to, że oddech nie został przeprowadzony prawidłowym torem.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet po opanowaniu prawidłowych technik oddychania nie można z nim przesadzać - zawroty głowy, mdłości czy mroczki przed oczami są objawem hiperwentylacji. Technika relaksacyjna, jaką jest oddychanie, ma być skuteczna, a nie powodować zagrożenie dla zdrowia. Dobranie odpowiedniego tempa oddechowego będzie zapobiegało nieprzyjemnym odczuciom w treningu oddechowym. Najlepiej sonsultowac taki trening z fizjoterapeuta lub trenerem medycznym.

Techniki relaksacji w czasie porodu naturalnego

Znajomość technik relaksacyjnych może się okazać niezwykle przydatna w czasie porodu naturalnego, dzięki nim kobieta może nie tylko uśmierzyć ból, ale również stać się spokojniejsza i oczekiwać na narodziny potomka. Jedną z technik relaksacyjnych jest wspomniane oddychanie, jednak ból i trud porodu można załagodzić jeszcze w inny sposób.

Techniki relaksacyjne mogą obejmować również wizualizacje - wyobrażenie sobie czegoś przyjemnego pozwoli, choć na chwilę oderwać się od bólu porodowego. Na niektóre kobiety relaksująco działa też ulubiona muzyka czy dotyk partnera - dlatego, jeśli jest taka możliwość, warto ktoś bardzo bliski towarzyszył ciężarnej w czasie porodu.

Przygotowanie do porodu naturalnego to proces trwający niemal przez całą ciążę. W tym czasie warto by było, by kobieta przygotowała się do tego, co ją czeka poprzez techniki oddechowe czy relaksacyjne, które znacząco ułatwiają jej przejście przez to ważne wydarzenie. Dobrze rozplanowany trening dla kobiet w ciąży przyniesie oczekiwane efekty.