Znaczenie aktywności fizycznej u kobiet w ciąży

Trening w ciąży ma kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Pozwala to nie tylko na zachowanie dobrej kondycji, ale także ułatwia poród naturalny i sprawia, że dużo łatwiej jest wrócić do formy sprzed ciąży.

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Odpowiednio dopasowane ćwiczenia dla ciężarnych pozwalają nie tylko zachować dobrą formę i kondycję, ale także uchronić się przed wieloma dolegliwościami, przede wszystkim cukrzycą ciążową. Wzmocniona sylwetka o wiele lepiej znosi czas ciąży, a także cały poród, a dodatkowo kręgosłup przyszłej mamy lepiej znosi obciążenie ciążowego brzucha.

Regularne wykonywanie ćwiczeń w ciąży, nawet tych o niewielkiej intensywności, pozwala także zmniejszyć ryzyko pojawienia się i rozmiar rozstępów na brzuchu, pośladkach oraz piersiach. Dzieje się tak dlatego, że dzięki treningom skóra jest lepiej natleniona i zachowuje swoją jędrność.

Wiadomo też, że u kobiet, które regularnie trenują, zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań podczas całej ciąży. Jeśli mama jest aktywna w trakcie ciąży, dużo większe są także szanse na poród naturalny, a więc cesarskie cięcie nie jest konieczne.

Odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna sprawia, że przyszła mama czuje się doskonale przez całą ciążę, łatwiej znosi poród, a także nie ma większych problemów z powrotem do dawnej formy po urodzeniu. Sporo tych zalet, prawda?

Jak ćwiczyć, aby było bezpiecznie?

W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się niewielki, ale regularny ruch. W tym czasie zdarzają się poronienia, dlatego zamiast treningów warto postawić na codzienne spacery lub lekką jogę. W przypadku kobiet, które już przed ciążą były bardzo aktywne, zaleca się niewielkie sesje treningowe 2-3 razy w tygodniu.

Należy pamiętać, że przyszłe mamy nie powinny intensywnie trenować, jeśli mają zdiagnozowaną cukrzycę, są przeziębione lub ich ciąża jest w jakikolwiek sposób zagrożona, np. poronieniem. Przeciwwskazaniem są także krwawienia oraz nadciśnienie, bardzo często także ciąża bliźniacza.

Trening solo czy w grupie?

Jeśli byłaś aktywna fizycznie już przed ciążą i niestraszne Ci zarówno treningi cardio, jak i siłowe, możesz wykonywać trening w domu. Ważne jest jednak wcześniejsze przeprowadzenie konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, a także z trenerem, który ma doświadczenie w układaniu ćwiczeń dla kobiet w ciąży.

Nieprawidłowo przeprowadzony trening może być przyczyną wielu dolegliwości, dlatego jeśli chcesz ćwiczyć samodzielnie, musisz być absolutnie pewna, że wiesz, co robisz.

Jeśli nie masz doświadczenia lub dopiero zaczynasz przygodę z treningiem, warto zgłosić się na zajęcia grupowe, podczas których instruktor będzie na bieżąco kontrolował ruchy wszystkich członków grupy.

Zajęcia sportowe dla ciężarnych

W naszym studio każda przyszła mama znajdzie wsparcie podczas ciąży, doskonałe przygotowanie do porodu oraz dopasowaną indywidualnie formę ruchu. Wykwalifikowana trenerka personalna doskonale wie, jaki trening w ciąży jest bezpieczny i zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Naszą lokalizacją jest Wrocław — przyjdź sama i przekonaj się, że to najlepszy wybór dla Ciebie, Twojego ciała i Twojego malucha!

 

Autor: 
Administrator