Kobieca miednica, układ moczowo-płciowy i mięśnie brzucha to strefa niezwykle ważna u kobiet. Dzięki niezwykle silnym i funkcjonalnym mięśniom działającym w niej, możliwe jest donoszenie ciąży, poród i szybkie dojście do siebie po połogu. Bardzo często mamy borykają się jednak z licznymi dolegliwościami w obrębie miednicy mniejszej. Może wówczas pomóc fizjoterapia uroginekologiczna.
Jakie problemy mogą wymagać tej formy fizjoterapii?
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się kobiety jest nietrzymanie moczu będące skutkiem rozluźnienia się mięśni dna miednicy. Dysfunkcje mogą też dotyczyć:
- rozejścia mięśnia prostego brzucha,
- problemów ze współżyciem,
- bolesnego miesiączki,
- bólu w obrębie miednicy,
- bólu kręgosłupa,
- endometriozy.
Wszystkie te przypadłości wymagają bezwzględnie udania się do specjalisty ginekologa, który może zalecić fizjoterapię uroginekologiczną.
Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest to zestaw manualnych technik terapeutycznych oraz ćwiczeń fizycznych, które można wykonywać systematycznie w zaciszu domowym, jednak wyspecjalizowana fizjoterapeutka uroginekologiczna musi przeprowadzić pacjentkę przez ten proces, aby mogła ona prawidłowo je wykonywać. Dzięki tej formie terapii wzmacniają się mięśnie odpowiadające za utrzymanie narządów układu moczowo-płciowego w odpowiedniej kondycji. Wielu kobietom terapia fizjologiczna pomaga na przykład w przygotowaniu się do porodu lub dojściu do siebie po tym wydarzeniu, ale nie tylko. Zaleca się ją również po operacjach uroginekologicznych oraz w przygotowaniu do nich.
Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Nie tylko objawy nietrzymania moczu lub stolca są wskazaniem do takiej terapii. Niekiedy potrzebują jej pacjentki z bolesną endometriozą, bólami kręgosłupa, nawracającymi zaparciami podczas ciąży, a nawet trudnościami w oddychaniu. Również bóle krocza lub bóle podczas stosunku to jedne z wielu dolegliwości, w których może pomóc właśnie taka forma terapii. Wrocław to miasto, w którym działają fantastyczni fizjoterapeuci uroginekologiczni, u których na terapii będziesz czuć się swobodnie i otrzymasz pomoc, po którą przyszłaś.
Kiedy zwiększa się ryzyko dolegliwości uroginekologicznych?
Liczne porody drogami natury, cesarskie cięcia, urodzenia dużych dzieci, wiek okołomenopauzalny, nadwaga i otyłość, zaburzenia jelitowe, czy nawet niestandardowo duży brzuch w czasie ciąży mogą predysponować do kłopotów związanych z mięśniami dna macicy, mięśniami prostymi brzucha czy mało elastycznymi bliznami. Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają nieoperacyjnie i bezboleśnie radzić sobie z takimi kłopotami, jakie mogą wystąpić w obliczu wymienionych wyżej czynników ryzyka. Nie należy zaniedbywać fizjoterapii uroginekologicznej, gdy są ku temu wskazania. Problemy tego rodzaju bardzo negatywnie wpływają na prawidłową postawę, dobre samopoczucie, a nawet pewność siebie u kobiet. Ich całkowite wyeliminowanie jest możliwe i warto ku temu dążyć - aby czuć się swobodnie w swoim ciele i być pewną siebie kobietą, zdolną jeszcze do niejednego wyzwania, jakie postawi przed nią życie!