Celem treningu core (mięśni głębokich) jest stworzenie silnego fundamentu mięśniowego dla utrzymania poprawnej postawy ciała i ergonomicznego ruchu. Podstawą takiego treningu jest wzmocnienie mięśnia poprzecznego brzucha, dna miednicy i mięśni głębokich grzbietu. Jest to szczególnie ważne w kontekście stabilizacji kręgosłupa, a w konsekwencji – samopoczucia człowieka. Choć trening core jest stosowany przez różne grupy osób (np. sportowców wyczynowych, amatorskich), to jego szczególnym beneficjentem są kobiety w ciąży. Co jeszcze warto na jego temat wiedzieć?
Trening core - podstawowe informacje dotyczące jego zastosowania
Uogólniając, trening mięśni głębokich to ćwiczenia wymagające świadomej pracy mięśniowej wraz z prawidłowym oddechem. Jest przeznaczony dla wszystkich osób, które chcą ustabilizować okolice pleców, brzucha i miednicy. W szczególny sposób poleca się go kobietom w ciąży, gdyż to centrum ciała jest wyjątkowo podatne na dysfunkcje w tym jakże ważnym okresie. Skupienie się na mięśniach głębokich i miednicy pomaga odciążyć ciało, zminimalizować napięcia, ograniczyć dyskomfort pojawiający się w trakcie ciąży, a także poprawia jakość życia seksualnego i korzystnie wpływa na samopoczucie.
Czym jest trening mięśni głębokich?
Jest to aktywność, której celem jest pobudzenie do działania mięśni znajdujących się w głębi ciała. Należą do nich: przepona piersiowa, mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy i mięsień wielodzielny (najgłębiej położony prostownik kręgosłupa).
Istotą treningu core u kobiet w ciąży jest nauka oddychania torem dolnożebrowym, czyli aktywacja przepony co dla wielu osób może być pewnym problemem. Kolejnym krokiem jest nauka aktywacji mięśni dna miednicy i ich synergistycznej pracy z mięśniem poprzecznym brzucha i głębokim prostownikiem kręgosłupa. Oprócz wzmacniania wyżej wymienionych mięśni, bardzo ważna jest również umiejętność rozluźniania i relaksacji mięśni dna miednicy. Zwłaszcza w czasie ciąży, przygotowując się do porodu siłami natury.
Trening core - od czego zacząć?
W treningu core najważniejsza jest świadomość ciała i czucie głębokie (tzw. propriocepcja). W tej aktywności ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać poprawnie, w spokojnym tempie, gdyż mięśnie core to mięśnie głównie wolnokurczliwe, oraz w rytmie wdech-wydech. Jeśli wybrane ćwiczenie jest wykonywane w sposób nieodpowiedni, nie przyniesie ono pożądanych efektów.
Dlatego, jeśli to możliwe, warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera specjalizującego się w aktywności kobiet w ciąży bądź fizjoterapeuty uroginekologicznego.