Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego może wiązać się z niepewnością. Przed konsultacją warto poświęcić chwilę i przygotować się do spotkania, by móc odbyć wizytę bez stresu i w przyjemnej atmosferze. Jak wygląda konsultacja uroginekologiczna, co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?
Przed wizytą: z jakim problemem mogę się zgłosić i co przygotować?
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem dolegliwości w obrębie miednicy, rehabilitacją po porodzie, problemami związanymi z nietrzymaniem moczu, endometriozą, bólami okolic intymnych, wspomaganiem w okresie ciąży, przygotowaniem krocza do porodu, bolesnym współżyciem. Na wizytę śmiało mogą udać się kobiety planujące ciążę, w ciąży, po porodzie oraz wszystkie, które cierpią z powodu bólu i dyskomfortu w obszarze mięśni dna miednicy oraz układu moczowo-płciowego.
Wizytę w gabinecie uroginekologicznym powinny odbyć kobiety ciężarne oraz te, które już urodziły. Diagnostyka po porodzie zarówno naturalnym, jak i przez cesarskie cięcie pozwoli wrócić młodej mamie do formy, rozwiązać problemy w obszarze kresy białej, dna miednicy, zdiagnozować bóle w okolicy spojenia łonowego czy zmobilizować bliznę krocza lub po cesarskim cięciu.
Pierwsza wizyta rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką. Na konsultację warto przygotować sobie listę pytań, które chcemy zadać, wyniki badań, oraz wygodny strój.
Konsultacja uroginekologiczna. Wywiad z pacjentką
Podczas wywiadu fizjoterapeutka uroginekologiczna będzie starała się uzyskać szczegółową wiedzę o problemie, z którym przychodzisz. Możesz spodziewać się pytań o współżycie seksualne, przebyte ciąże, zabiegi operacyjne, wypróżnienia oraz oddawanie moczu. Rozmowa powinna przebiegać w spokojnej i bezpiecznej atmosferze. Nie musisz się wstydzić: informacje, które podajesz w gabinecie, zostają w gabinecie i służą poprawie jakości życia oraz lepszemu zdrowiu.
Druga część wizyty: badanie
Po przeprowadzonym wywiadzie fizjoterapeutka przejdzie do badania manualnego. Początkowo oceni postawę i oddech pacjentki, obejrzy powłoki brzuszne oraz blizny np. po cięciu cesarskim. Drugą częścią diagnostyki jest badanie wewnętrzne przez pochwę lub odbyt - odbywa się za zgodą pacjentki. Badanie przez pochwę przypomina badanie ginekologiczne. Pacjentka otrzymuje różową flizelinową spódniczkę, w którą się przebiera i następnie bez bielizny należy położyć się na kozetce i rozłożyć ugięte nogi na szerokość bioder.
Terapia i zalecenia po wizycie
Po zakończonym badaniu fizjoterapeuta, w zależności od konkretnego schorzenia lub problemu może przeprowadzić pierwszą terapię. Ponadto poinstruuje pacjentkę, jak powinna ćwiczyć w domu oraz wyda odpowiednie zalecenia. Praca domowa w formie wykonywanych ćwiczeń to zwykle bardzo istotny element fizjoterapii i powrotu do zdrowia - warto się do nich przyłożyć i wykonywać je regularnie.