Rola fizjoterapii w przygotowaniu do porodu naturalnego

 

Kobiety w okresie ciąży są coraz bardziej świadome swojego ciała. Wiedza ta przekłada się na wzrastającą popularność rozwiązań w ramach fizjoterapii uroginekologicznej. Skutkiem tych działań jest - mówiąc językiem technicznym - swoista "optymalizacja" ciała kobiety w kontekście nadchodzącego porodu.

Zakres działań fizjoterapeutycznych w kontekście przygotowań do porodu

Czy istnieje gotowy przepis na to, jak przygotować się do porodu naturalnego? Wiele osób wskazuje, że bardzo często praktykowaną czynnością jest tzw. masaż krocza. Trzeba jednak pamiętać, że ciało kobiety jest znacznie bardziej zaawansowanym mechanizmem. A to oznacza, że fizjoterapia kobiet w ciąży obejmuje również:

• stymulację przepony,

• pobudzanie odcinków lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa,

• ćwiczenia z kością guziczną,

• stymulacja mięśni w rejonie dna miednicy.
 

Ćwiczenia to nie wszystko. Liczy się też czas...

Nawet najszerszy zakres współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli odpowiednie działania zostaną podjęte zbyt późno. Zaleca się, aby przygotowanie do porodu naturalnego rozpoczęło się już około 34 tygodnia ciąży. W tym czasie wykonuje się różnego rodzaju testy funkcjonalne i na ich podstawie ocenia się zdolność układu mięśniowego do przeprowadzenia akcji porodowej.

Należy pamiętać, że fizjoterapeutka uroginekologiczna może mieć do czynienia z poważnymi dysfunkcjami układu mięśniowego, kostnego, a także hormonalnego. Przykładem jest miednica, która może być sztywniejsza, a nawet skręcona. Zjawisko to może doprowadzić do nadmiernego napięcia mięśni, a co za tym idzie - do poważnego utrudnienia, a nawet uniemożliwienia przeprowadzenia porodu naturalnego.

Fizjoterapia a ułożenie ciała dziecka w okresie ciąży

Wiemy już, jak przygotować ciało do porodu. Czasem jednak trzeba się zastanowić co zrobić, aby dziecko w okresie płodowym również było odpowiednio przygotowane do tego wydarzenia. Odpowiedź na to pytanie daje fizjoterapia uroginekologiczna, która - poprzez odpowiednie działania - ułatwia dziecku (a nawet w pewnym stopniu zachęca je) do wykonania odpowiedniego ruchu. W tym przypadku przygotowanie do porodu naturalnego ma wyłącznie charakter bezinwazyjny, wobec czego działania te są całkowicie bezpieczne zarówno dla nienarodzonego jeszcze dziecka, jak i przyszłej mamy.

Reasumując, poród naturalny to poważne wyzwanie tak dla rodzącej, jak i samego dziecka. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio się do niego przygotować poprzez właściwe działania fizjoterapeutyczne.