Korzyści zdrowotne regularnego treningu w ciąży dla matki i dziecka

 

Regularny trening w ciąży przynosi liczne korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla rozwijającego się dziecka. W tym czasie ciało kobiety ciężarnej musi bowiem stawić czoła wielu wyzwaniom. Rosnący brzuszek nie tylko niesie obciążenie dla pleców i stawów, ale także sprawia, że większość narządów pracuje intensywniej, co może prowadzić do osłabienia organizmu.

Aktywność fizyczna w tym okresie pełni istotną rolę w złagodzeniu tych dolegliwości, a także wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi ciała, co z kolei redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. To właśnie dlatego tak ważna jest praca, jaką wykonuje trener personalny dla kobiet w ciąży dbający o przygotowanie do porodu naturalnego.

Regularny trening w ciąży. Dlaczego warto zdecydować się na ćwiczenia w ciąży?

Korzyści dla matki wynikające z regularnego treningu w ciąży są nie do przecenienia. Aktywność fizyczna zwiększa bowiem przepływ krwi przez macicę i łożysko, co pozytywnie przekłada się na płód. To jeszcze nie wszystko, ponieważ można wówczas liczyć na poprawę wydolności układu oddechowego, jest szczególnie istotne podczas porodu.

Co więcej, istnieje również związek pomiędzy aktywnością fizyczną a czasem trwania porodu, a mama może szybciej powrócić do formy po nim. Regularne ćwiczenia mogą również złagodzić problem w postaci zaparć oraz mają korzystny wpływ na układ krążenia, w tym serce. Nie trzeba chyba dodawać, że przekłada się to pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, prawda?

Aktywność fizyczna w ciąży sprzyja jednak nie tylko matce, ale ma także pozytywne konsekwencje z punktu widzenia rozwijającego się dziecka. Sprawny przepływ krwi przez łożysko i macicę przyczynia się do dobrego stanu dziecka oraz sprzyja prawidłowemu przebiegowi ciąży. Dzieci urodzone przez trenujące mamy często charakteryzują się po prostu lepszym zdrowiem.

Aktywność fizyczna w ciąży zalecana... ale nie zawsze

Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których aktywność fizyczna w ciąży może być przeciwwskazana. W przypadku powikłanej ciąży, krwawień, niewydolności szyjki, łożyska przodującego czy nadciśnienia tętniczego, należy zaniechać ćwiczeń i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, mamom z cukrzycą ciążową zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.

Optymalne dostosowanie intensywności treningu do etapu ciąży, a tym właśnie zajmuje się na co dzień trener personalny, pozwala cieszyć się korzyściami zdrowotnymi zarówno dla matki, jak i dziecka, sprawiając, że okres oczekiwania na nowego członka rodziny staje się bardziej komfortowy i mniej obciążający dla organizmu.