Fizjoterapia w leczeniu zaburzeń statyki narządu rodnego

 

Obniżenia narządów miednicy mniejszej to znaczący problem zdrowotny, który dotyka nawet 11% populacji kobiet. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości rośnie wraz z wiekiem i osiąga najwyższe wartości w szóstej i siódmej dekadzie życia. Co niepokojące, zjawisko to coraz częściej można zauważyć również u młodszych kobiet. Problem ten manifestuje się przeważnie w postaci obniżenia przedniej ściany pochwy.

Symptomy opadania narządów płciowych

Symptomy zaburzenia statyki narządu rodnego mogą zostać zauważone już w trakcie rozmowy z pacjentką. Kobiety często zgłaszają odczucie, jakby ich pochwa była wypełniona lub doświadczają uczucia obecności obcego elementu.

Inne symptomy, które mogą sugerować występowanie tej przypadłości, to:

  • nietrzymanie moczu;

  • nieprawidłowy, osłabiony strumień moczu;

  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza;

  • stałe odczucie potrzeby oddania moczu;

  • trudności z utrzymaniem moczu;

  • dyskomfort w trakcie intymności.

Takie dolegliwości jak uczucie ucisku czy dyskomfort mogą nasilać się w momencie kaszlu, kichania, śmiechu, korzystania z toalety lub podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. W bardziej zaawansowanych przypadkach, kiedy obniżenie narządu jest znaczne, może pojawić się konieczność manualnego przemieszczenia narządu w celu ułatwienia korzystania z toalety lub podjęcia aktywności seksualnej.

Zapobieganie opadaniu narządów płciowych

Kluczowe dla zapobiegania opadaniu narządów płciowych jest regularne wykonywanie ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz odpowiednia codzienna aktywnościach. W przypadku podejrzenia, że histerektomia może przyczynić się do zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej, zaleca się rozważenie metod oszczędzających lub alternatywnych, jeżeli jest to możliwe. Lepiej jest zapobiegać osłabieniu mięśni dna miednicy i potencjalnemu obniżeniu narządu rodnego, niż później zajmować się leczeniem tej dolegliwości. W razie wystąpienia problemu z ang. pelvic organ prolapse niezbędna jest szybka konsultacja ze specjalistą.

Konsultacja u specjalisty fizjoterapii uroginekologicznej

W przypadku zaburzenia statyki narządu rodnego z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna. Na wstępie terapeuta przeprowadza dogłębny wywiad z pacjentką, obejmujący także kwestie związane z życiem intymnym. W dalszej kolejności wykonuje badanie wewnętrzne, co pozwala na ocenę kondycji mięśni dna miednicy, identyfikację ewentualnych zrostów, blizn, a także na ocenę stopnia obniżenia narządów, wrażliwości i czucia w rejonie krocza. W czasie wizyty pacjentka uczy się jak prawidłowo wstawać z łóżka, z krzesła czy z pozycji leżącej na podłodze, kichać i kaszleć, podnosić i przenosić przedmioty czy korzystać z toalety, zarówno podczas wypróżniania, jak i oddawania moczu.

Pacjentka jest również informowana o czynnościach i aktywnościach, których powinna unikać, aby nie pogorszyć istniejącego problemu. Na spotkaniu fizjoterapeuta uroginekologiczny instruuje również pacjentkę w zakresie właściwego oddychania i aktywacji mięśni dna miednicy, co umożliwia jej samodzielne wykonywanie zaleconych ćwiczeń w domu.

Podczas następnych wizyt możliwe jest już przystąpienie do pełnej terapii. Obejmuje ona dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjentki trening mięśni dna miednicy oraz stosowanie technik manualnych, które mają na celu przywrócenie równowagi w obrębie jamy brzusznej