Nordic Walking po porodzie

×

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Optional parameter $input declared before required parameter $form_state is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /home/kamac/ftp/drupal_femiplace/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Optional parameter $base_table declared before required parameter $options is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 3542 z /home/kamac/ftp/drupal_femiplace/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Optional parameter $base_field declared before required parameter $options is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 3542 z /home/kamac/ftp/drupal_femiplace/includes/bootstrap.inc).
nordic walking wrocław
Nordic Walking. Wciąż tak bardzo niedoceniany przez wielu. A przecież to bardzo efektywna forma ruchu dla nas, Mam. Uprawiam nordic walking od 10 lat, a szkolił mnie sam Vice Mistrz Polski Nordic Walking Arek Kopecki, czyli mój osobisty małżonek.:) 
 
Nordic Walking:
- sprzyja globalnemu wzmocnieniu ciała,
- poprawia wydolność tlenową,
- efektywnie redukuje tkankę tłuszczową,
- według amerykańskich naukowców (publikacja badań w 2019) Nordic Walking efektywniej redukuje całkowitą tkankę tłuszczową i poprawia wydolność niż tradycyjny szybki marsz,
- jest zdecydowanie mniej kontuzyjny niż bieganie,
- jest bezpieczny dla stawów, osłabionych więzadeł i mięśni dna miednicy – co jest niezmiernie ważne dla kobiet w pierwszym roku po porodzie.
 
Zawsze polecam ją nowym mamom, pragnącym wrócić w niedalekiej przyszłości do biegania lub potrzebującym zrzucić po ciąży nadwyżkę paru kilogramów w tym wrażliwym okresie poporodowym. Oczywiście, jak w każdym sporcie, niezmiernie ważna jest poprawna technika. Samo trzymanie kijków nie wpłynie na poprawną postawę ciała. Jeśli masz silne zakodowany wzorzec zgarbionych pleców to i z kijkami pójdziesz zgarbiona. Dlatego warto w program aerobowy (spalający tkankę tłuszczową) włączać ćwiczenia optymalizujące ustawienie miednicy i kręgosłupa, reedukujące aktywację mięśni głębokich i oddechowych. Twój trening z kijami będzie bardziej skuteczny i bezpieczny dla Twojego ciała, jeśli podczas chodzenia włączysz myślenie o angażowanych mięśniach i będziesz świadomie oddychać.
 
Sama po takim treningu z satysfakcją szczególnie odczuwam mięśnie pośladkowe i ramion. W trakcie treningu staram się kontrolować aktywację mięśni głębokich i wydłużać kręgosłup. Trenujące ze mną mamy doskonale znają mój ulubiony zwrot "elongacja kręgosłupa" :). Jednak to nie zasługa kijków – jak wielu pisze – a zdolności propriocepcji. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko pracy bosych stóp, ale z tym musimy poczekać do lata lub zainwestować w buty fivefingers. :)
 
 
 
Autor: 
mgr Katarzyna Kopecka