Masaż w ciąży - zalety masażu ciężarnych kobiet

Choć ciąża jest dla kobiety naturalnym stanem fizjologicznym, to niestety wiele pań w czasie jej trwania uskarża się na przeróżne dolegliwości z nią związane. Obrzęki, nadmierne napięcie mięśniowe czy chociażby bóle pleców, powstałe na skutek zwiększenia masy ciała i zmiany jego środka ciężkości to najczęstsze przypadłości, jakie pojawiają się u ciężarnych. Wiele z nich marzy o odprężającym masażu, ale rezygnuje z niego obawiając się, że może zaszkodzić noszonemu pod sercem dziecku. Czy rzeczywiście masaż w ciąży jest niewskazany, a może wręcz przeciwnie, pomaga pozbyć się uciążliwych dolegliwości i poprawić samopoczucie przyszłej mamy?

Doświadczony fizjoterapeuta to podstawa

Ciąża to nie choroba i jeśli przebiega prawidłowo, to nie ma większych przeciwwskazań do stosowania masażów w trakcie jej przebiegu. Jednak aby masaż ciężarnej kobiety przyniósł oczekiwane efekty, musi być wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę, który stosuje odpowiednie techniki, dające wymierne korzyści terapeutyczne. Dobrze, aby posiadał specjalizację uroginekologiczną i doświadczenie w pracy z ciężarnymi, a przede wszystkim żeby znał specyfikę stanu pacjentek, oddających się w jego ręce. Wiele kobiet zmaga się w tym czasie z narastającymi z miesiąca na miesiąc bólami pleców, jak również dolegliwościami w obrębie miednicy. Masaże terapeutyczne starannie wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę przynoszą znaczną ulgę w bólu i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Choć masaż w ciąży prawidłowo przebiegającej może być bezpiecznie stosowany, to jednak przed podjęciem decyzji o oddaniu się w ręce masażysty, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który na pewno pomoże pacjentce rozwiać wszelkie wątpliwości.

Właściwości terapeutyczne masażu wykonywanego w czasie ciąży

Jedną z największych korzyści wynikających z masażu stosowanego w czasie ciąży jest relaks ciężarnej. W tym trudnym dla kobiety czasie dochodzi do nadmiernego napięcia mięśniowego, a często także nieprzyjemnych bólów pleców czy też dolegliwości w obszarze miednicy. Ciężarne uskarżają się też na obrzęki kończyn górnych i dolnych oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Mają też problemy ze skórą, na której wraz z rozwojem ciąży pojawiają się rozstępy. Masaż dla ciężarnych ma za zadanie zmniejszyć napięcie mięśniowe, uspokoić, zrelaksować, a także upiększyć. Pomaga też pozbyć się dolegliwości bólowych. Efektywnie przeciwdziała powstawaniu rozstępów i znacząco poprawia elastyczność skóry. Zastosowanie odpowiednich technik masażu skutecznie zapobiega też pojawieniu się obrzęków, a jeśli już jest z nimi problem, pomaga je zminimalizować. Niewątpliwą zaletą masażów w ciąży jest również to, że przyspieszają powrót kobiety do kondycji, w jakiej była przed poczęciem. Warto więc z nich korzystać, zwłaszcza jeśli stan ciężarnej na to pozwala, a przede wszystkim kiedy ma ona dostęp do wybitnych fizjoterapeutów, jakich znaleźć można we Wrocławiu. W naszym studiu terapeutycznym pracują specjaliści, w ręce których możesz bezpiecznie się oddać.

 

 

Autor: 
Administrator