Jakie korzyści daje trening funkcjonalny?

Jakie korzyści daje trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy potrzebne jest nam holistyczne wzmocnienie mięśni, prowadzące do poprawy funkcji/koordynacji w aparacie ruchu. To dzięki niemy mamy możliwość zarówno wzmocnienia wytrzymałości, siły oraz mocy danej osoby, jak i odtworzenie prawidłowych wzorców ruchowych poprzez poprawę motoryki oraz funkcji krążenia. Ten rodzaj treningu daje również możliwość zwiększenia ogólnej wydolności organizmu i to jedynie za pomocą odpowiednio dostosowanych ćwiczeń złożonych, zazwyczaj o charakterze wielowarstwowym.
 
Trening funkcjonalny pełni dwojaką rolę w zależności od tego, kto zdecyduje się na skorzystanie ze wspomnianej formy ćwiczeń. Związane jest to z tym, że w przypadku osób, które w wyniku np. urazu aparatu ruchu, długiej hospitalizacji lub też prowadzenia siedzącego trybu życia, borykają się z różnymi problemami, utrudniającymi wykonywanie codziennych czynności fizycznych, ma za zadanie poprawę ich motoryk oraz odtworzenie prawidłowych wzorców ruchowych. Uwzględnienie profilaktyki przebytej kontuzji, przyczynia się do tego, że ten rodzaj treningu bardzo często i chętnie wykorzystywany jest w rehabilitacji ruchowej. Z kolei w przypadku osób aktywnie trenujących sport, trening funkcjonalny traktowany jest jako nowoczesna forma aktywności fizycznej, która ma na celu poprawę konkretnej funkcjonalności u trenującego. Można go również stosować jako swego rodzaju przygotowanie motoryczne do trenowania określonej/wybranej dyscypliny sportowej.

Trening funkcjonalny – zalety

Trening funkcjonalny posiada szereg wielu zalet, które pozwalają przynieść wiele wymiernych korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i aparatu ruchowego. Do największych z pewnością możemy zaliczyć możliwość odwzorowania każdego wzorca ruchowego, dzięki czemu poprawiamy nie tylko ogólnie pojętą wydolność/wydajność organizmu, ale także zyskujemy lepszą koordynację, co pozwala usprawnić wykonywanie wielu codziennych czynności, jak również zwiększona zostaje płynność, która daje możliwość poprawienia osiąganych wyników sportowych. Ponadto trening funkcjonalny pozwala na:
  • wzmocnienie całego ciała, bez widocznej rozbudowy mięśni,
  • zmniejszenie ryzyka urazów w trakcie czynności wykonywanych na co dzień poprzez imitację często wykonywanych ruchów,
  • pewniejsze i wydajniejsze poruszanie się,
  • poprawę gibkości i krążenia krwi,
  • wzmocnienie zaniedbywanych mięśni gładkich, co jest niezwykle ważne w przypadku osób, prowadzących siedzący trym życia.

Wrocław – miasto, w którym działa Studio Femiplace, oferujące profesjonalne szkolenia z zakresu treningu funkcjonalnego dla kobiet w ciąży oraz kobiet po porodzie.

Ruch funkcjonalny jest częścią życia każdego człowiek. A grupą potrzebującą szczególnej uwagi i pomocy w przywróceniu kontroli motorycznej, optymalnych zakresów ruchu i prawidłowych wzorców ruchowych – są kobiety w okresie okołoporodowym, czyli w trakcie ciąży i po porodzie.

Szkoła Femiplace oferuje dwa szkolenia dla profesjonalistów w tym zakresie: „Funkcjonalny trening personalny kobiet w ciąży” oraz „Trening funkcjonalny po porodzie”. Każde z tych szkoleń zawiera interdyscyplinarną wiedzę (z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, ginekologii, położnictwa, anatomii i fizjologii człowieka), opisy rzeczywistych przypadków kobiet, procedurę przeprowadzania szczegółowej diagnostyki posturalno-funkcjonalnej, bibliotekę najkorzystniejszych ćwiczeń, i wiele innych wartościowych materiałów i wskazówek jak bezpiecznie i efektywnie prowadzić trening funkcjonalny z kobietą w ciąży oraz po urodzeniu dziecka.

 

Autor: 
Administrator