Połóg to czas wypoczynku i regeneracji po porodzie. Dzieli się go najczęściej na trzy etapy. Jak dbać o siebie podczas połogu? Jak powinno wyglądać przygotowanie do połogu?
Czym jest połóg? Co warto o nim wiedzieć?
Co to jest połóg? To czas intensywnej regeneracji, w trakcie którego młoda mama nabiera sił po porodzie. Zaczyna się on tuż po przyjściu dziecka na świat, a kończy po około 6 tygodniach. U niektórych pań może on trwać dłużej, a u niektórych nieco krócej. Objawia się on bólem krocza, odbytu oraz podbrzusza.
Etapy połogu
Połóg bezpośredni to czas, kiedy gospodarka hormonalna jest poważnie zaburzona, a sam organizm wyczerpany trudami porodu. Ile trwa połóg bezpośredni? Etap ten zwykle kończy się po upływie 1 doby po porodzie.
Połóg wczesny trwa przez kolejny tydzień. To czas, kiedy mama zaczyna opiekować się dzieckiem, choć odczuwa poważny dyskomfort fizyczny i często psychiczny. U niektórych kobiet może wtedy wystąpić anemia, która prowadzi do stopniowego osłabienia organizmu.
Połóg późny to etap, który trwa od 2 do 6 tygodnia po porodzie. W jego trakcie objawy bólowe mogą z wolna ustępować. Mama czuje się wtedy dużo lepiej, choć nadal powinna się oszczędzać.
O czym pamiętać przed połogiem?
Jak przygotować się do połogu? Przygotowanie do połogu powinno obejmować przede wszystkim zaopatrzenie się w odpowiednie środki higieniczne (np. podkłady poporodowe, majtki jednorazowe, wkładki i podpaski higieniczne), a także zapoznanie się z ćwiczeniami, które będą wspomagały normalizację napięcia mięśni dna miednicy tuż po porodzie.
Przygotowanie się do karmienia piersią i porada laktacyjna już przed nadejściem dziecka na świat, również może wspomóc młodą mamę.
Ćwiczenia w trakcie połogu
Jak sobie radzić w połogu? Jeśli kobieta rodziła przez CC, powinna stanąć na nogi już w pierwszych 12 godzinach po przyjściu dziecka na świat. Dzięki temu łatwiej uniknąć bolesnych skutków zrastania się macicy. Profesjonalna fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje również trening w połogu, który - co ważne - nie powinien nadmiernie obciążać organizmu kobiety. Męczące ćwiczenia po porodzie nie są wskazane. Lepszym rozwiązaniem są nawet kilkudziesięciominutowe spacery, które także będą miały działanie przeciwzakrzepowe. Zaleca się również wykonywanie ćwiczeń oddechowych, stretchingu, prostych ćwiczeń aktywujących mięśnie dna miednicy.
Z każdym kolejnym tygodniem, o ile stan zdrowia na to pozwala, można zintensyfikować ćwiczenia i stopniowo zwiększać obciążenie organizmu.
Reasumując, połóg to bolesny, ale też dość specyficzny czas w życiu kobiety, w których dbanie o siebie jest kluczowe.