Czym zajmuje się fizjoterapeutka uroginekologiczna?

Czym zajmuje się fizjoterapeutka uroginekologiczna?

Kim jest fizjoterapeutka uroginekologiczna i w czym może pomóc kobietom po porodzie? Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i diagnostyką oraz leczeniem schorzeń przede wszystkim dotyczących nieprawidłowości związanych z macicą. Jest to nauka, która pomaga w łagodzeniu dolegliwości o charakterze moczowym i płciowym, do których najczęściej można zaliczyć na przykład nietrzymanie moczu, ale także obniżenie narządów rodnych, nietrzymanie stolca czy gazów. Fizjoterapeuta o specjalizacji uroginekologicznej to osoba, do której może udać się kobieta planująca zajście w ciążę, będąca w ciąży, jak również po porodzie - bez względu na to czy rodziła siłami natury, czy przez cesarskie cięcie.

Kiedy udać się do specjalisty?

Najczęściej do fizjoterapeuty uroginekologicznego udają się kobiety dotknięte problemem nietrzymania moczu bądź innymi dysfunkcjami związanymi z pęcherzem moczowym. Często powodem wizyty jest również rozejście mięśnia prostego brzucha, bolesne miesiączkowanie czy obniżenie narządów rodnych. Wskazań jest oczywiście o wiele więcej, a każde niepokojące obserwacje i odczucia młodej mamy, które mają charakter płciowy lub moczowy, kwalifikują się do konsultacji ze specjalistą. Również fizjoterapia kobiet w ciąży może być wskazana w przypadku zarówno zgłoszonych nieprawidłowości, jak i chęci poszerzenia świadomości oraz profilaktyki. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z pomocy doświadczonych, odpowiednio wykwalifikowanych osób, które posiadają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, będącą w stanie rozwiać nasze wątpliwości i pomóc w zaobserwowanych dolegliwościach.

Praktyczne szkolenia adresowane do młodych mam

Fizjoterapeutka uroginekologiczna opiera się na nieinwazyjnych, bezbolesnych oraz dobranych do indywidualnych potrzeb metodach i technikach fizjoterapii. Ciekawą opcją - zarówno dla pań, które po porodzie odczuwają pewne problemy, jak i kobiet, które dopiero planują zajście w ciążę bądź są w niej aktualnie - jest specjalny kurs medyczny prowadzony przez odpowiednio wykwalifikowaną oraz doświadczoną osobę. Profesjonalne szkolenie oparte na nieustannie aktualizowanej, interdyscyplinarnej wiedzy, a także wieloletniej praktyce, porusza zagadnienia związane z ciałem kobiety po porodzie, samym porodem i połogiem, hormonami, diagnostyką poporodową oraz treningiem medycznym, który pomoże między innymi w reedukacji wzorca oddechowego, świadomej aktywacji mięśni dnia macicy, aktywacji i wzmocnieniu mięśnia poprzecznego brzucha czy zwróceniu uwagi na ergonomię ruchu w życiu codziennym młodej mamy (bezpieczne dla ciała kobiety siadanie, wstawanie, pochylanie się, a także noszenie i karmienie dziecka). Warto czerpać informacje z rzetelnych źródeł, aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia będą najlepsze w przypadku młodych mam oraz czy przypadkiem nie występują bezwzględne przeciwwskazania do aktywności fizycznej w okresie połogu. To bardzo ważne, aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi, ale pomóc mu w najlepszy z możliwych sposobów.

Autor: 
Administrator