Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka - również młodej mamy. Na jakie ćwiczenia można sobie pozwolić w okresie połogu? Kiedy po porodzie ruszyć z regularną aktywnością fizyczną? Od jakich ćwiczeń dobrze jest rozpocząć powrót do treningów? Połóg to szczególny okres, który jest liczony od urodzenia dziecka i wydalenia popłodu i trwa około sześć tygodni. Zmiany, jakie zachodzą w tym czasie w kobiecie (zarówno te fizyczne, jak i psychiczne), dzielą połóg na wczesny (trwający do około czternastu dni po porodzie), a także późny. W tym czasie macica stopniowo obkurcza się, tym samym powracając do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, dopasowane do indywidualnych możliwości i potrzeb organizmu w danym momencie, są w stanie przyspieszyć oraz ułatwić fizjologiczny połóg.
Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna w przypadku młodych mam?
Pewna grupa ćwiczeń jest możliwa do wykonywania już we wczesnym okresie połogu. Od pierwszej dobry po porodzie należy zająć się reaktywacją mięśni oddechowych. Prawidłowo dobrane i poprawnie wykonywane ćwiczenia, pozytywnie wpływają na obkurczanie się macicy i szybszy powrót do jej prawidłowego położenia, a także wpływają na odbudowę funkcji i kondycji mięśni dna miednicy i brzucha. Regularny ruch, odpowiednio dobrana intensywność i prawidłowa technika pomagają uniknąć problemów związanych z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów, rozejścia mięśni prostych brzucha, hemoroidów i innych schorzeń indykowanych ciążą i przebytym porodem. Aktywność fizyczna kobiet nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi również o ogólną dobrą kondycję fizyczną i psychiczną świeżo upieczonej mamy. Reasumując: ćwiczenia należy rozpocząć jak najszybciej po urodzeniu dziecka, aby wspomóc regenerację poporodową i sprawniej wrócić do formy.
Przeciwwskazania do ćwiczeń w okresie połogu
Ruch w połogu ma znaczenie również w kwestii profilaktyki zakrzepowych zmian naczyń kończyn dolnych, a także regulacji czynności wydalniczych. Oczywiście mogą istnieć przeciwwskazania, które uniemożliwiają podjęcie szybkiej aktywności fizycznej. Należą do nich między innymi nieprawidłowo gojące się rany związane z nacięciem bądź pęknięciem krocza, zakażenia połogowe, jak również zakrzepowe zapalenie żył. Wszystko warto wcześniej skonsultować z lekarzem, aby upewnić się, że bez jakiegokolwiek ryzyka możemy zacząć działać. Warto również pamiętać, że aktywność fizyczna młodych mam to swojego rodzaju rehabilitacja, którą nazywamy treningiem medycznym w połogu i po połogu. Ruch jest o lekkiej intensywności i polega głównie na reedukacji i reaktywacji osłabionych mięśni, w tym głównie mięśnie CORE.
Trzyetapowy program treningowy dla każdej mamy - Wrocław
Ciekawym rozwiązaniem dedykowanym kobietom, które pragną wrócić do formy po ciąży, jest holistyczny plan pomagający odzyskać energię, siłę oraz szczuplejszą sylwetkę. „Mama wraca do gry” to nowoczesne podejście do ćwiczeń, które mają na celu odzyskać silny, sprawny brzuch, a także zdrowe mięśnie grzbietu, jędrne pośladki czy szczupłe uda. Program jest w stanie przyczynić się do redukcji zbędnej tanki tłuszczowej, odzyskania energii i do codziennego działania, która jest niezbędna przy małym dziecku. Trening medyczny dedykowany jest nie tylko świeżo upieczonym mamom. Oczywiście może to być trening po porodzie, jednak sprosta on oczekiwaniom również tych mam, które rodziły kilka lat temu, a w dalszym ciągu nie czują się w pełni sił. Rozpoczęcie treningów poprzedzone jest diagnostyką i konsultacją u fizjoterapeutki uroginekologicznej, która posiadając ogromną wiedzą oraz bogate doświadczenie rozwieje wszelkie wątpliwości każdej mamy i chętnie odpowie na wszystkie pytania.