Śniadanie #1. Jajka z batatem

Bataty - Studio Treningu Personalnego ForFit Wrocław

Dzisiaj zrobiłam mały eksperyment i do klasycznej jajecznicy dodałam batata. Słodki ziemniak jest bardzo dobrym zamiennikiem dla kromki żytniego chleba, która często idzie w parze z jajecznicą.

DLACZEGO BATAT?

Batat jest przede wszystkim źródłem węglowodanów (skrobia i cukry proste), ale ponieważ zawiera dużo błonnika, nie powoduje gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Jest więc doskonałym źródłem energii dla osób odchudzających się. A już na pewno to warzywo okopowe powinno być częstym gościem w kuchni każdej osoby aktywnej fizycznie - doskonale spradza się w daniach przedtreningowych oraz jako śniadanie i kolacja (w zależności od zrealizowanego treningu). Ale uwaga! Z tych samych powodów (wysoka zawartość skrobi i błonnika) źle mogą go tolerować osoby z chorym układem pokarmowym - może wywoływać wzdęcia.

Kolejne dwa argumenty opowiadające się za batetem jako warzywem bardzo odżywczym i dedykowanym osobom aktywnym fizycznie to:
- stosunkowo wysoka zawrtość białka (jak na warzywo), a w tym białka właściwego, które zawiera prawie wszystkie aminokwasy egzogenne (takie, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć),
- wysoka zawartość potasu (ok 370 mg w 100 g), który reguluje w naszym organiźmie gospodarkę wodną, usprawnia pracę mięśni i układu nerwowego, poprawia koncentrację.
 

Batat surowy - wartości odżywcze dla 100 g
  Energia Węglowodany Skrobia Fruktoza Glukoza Białko Tłuszcz Błonnik Celuloza Lignina Potas(mg)
Bataty(100 g) 111 24,0 19,5 0,65 0,79 1,63 0,6 3,0 1,0 0,26 373

 

Wypróbujcie koniecznie bataty z jajem. Możecie przyrządzić jajecznicę lub jajo sadzone (w takiej postaci jajko jest bardziej wartościowe). Małego batata najlepiej ugotować w wodzie - dość szybko się gotuje. Kompozycja smaku jest fantastyczna. Co mnie zaskoczyło! :)
 

Smacznego!

 

Autor: 
Kasia Kopecka